Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 22 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 77 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 181 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Length | 230 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 005R |
| Battery | Wet |
| Key Words | 510A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 425 A |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Height | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3063 / GBA4063 |
| Key Words | 425A; 45Ah; 4Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 210 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 077 |
| Key Words | 450A; 50Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 93 mm |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 129 mm |
| Battery Type Code | 049 |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 238 mm |
| Height | 225 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 048 |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Height | 225 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3048 / GBA4048 |
| Length | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 181 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 77 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 22 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 77 mm |
| Height | 167 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 19 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |





