Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery | AGM |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 78 Ah |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery | Wet |
| Battery Type Code | 020 |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Length | 394 mm |
| Key Words | 900A; 110Ah; 4Yr Warranty; 394x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 173 mm |
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery | EFB |
| Length | 306 mm |
| Height | 222 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 85 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 258 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height | 220 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 78 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 185 mm |
| Ampere-Hours | 74 A |
| Terminal Type | Side |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Other Part Number | MF78DT-630 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 179 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Height | 235 mm |
| Length | 330 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | 19001340 |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | XV24MF |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Length | 258 mm |
| Type | Wet |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 89 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Width | 171 mm |
| Warranty | 4 year warranty |



