Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 58 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 53 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 210 x 175 x 190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3096 / GBA4096 / GBA3100 |
| Key Words | 640A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Key Words | 560A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 012 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Length | 210 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 400A; 50Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 76 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Height | 165 mm |
| Length | 178 mm |
| Other Part Number | 51814 |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Height | 220 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Battery Type Code | 089 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 530A; 68Ah; 4Yr Warranty; 260x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 088 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 015 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 39 Ah |
| Width | 135 mm |
| Length | 245 mm |
| Height | 200 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 280A; 35Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery Type Code | 037 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Width | 135 mm |
| Voltage | 12 |
| Length | 245 mm |
| Height | 200 mm |
| Key Words | 300A; 35Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
| Warranty | 4 year warranty |



