Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 125 mm |
| Length | 166 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 EFB |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 115 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 266 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 720A; 72Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3031 / GBA4031 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 069 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 266 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 072 |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 36 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 038 |
| Length | 245 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3038 / GBA4038 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 135 mm |
| Height | 200 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 320A; 36Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Type | Starter Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 222 mm |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 520A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Type Code | 097 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 460A; 50Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |






