Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 225 mm |
| Length | 230 mm |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Width | 170 mm |
| Battery Type Code | 005L |
| Battery | Wet |
| Other Part Number | Unipart GBA3005 / GBA4005 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Key Words | 500A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 896 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Length | 191 mm |
| Height | 184 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Type | Wet |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 58 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 065 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 64 Ah |
| Key Words | 530A; 58Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Type | Wet |
| Other Part Number | Husqvarna LT151, MTD 725-1704 / 725-1705C / 725-1706 |
| Battery Type Code | 895 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 191 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 125 mm |
| Height | 184 mm |
| Ampere-Hours | 32 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.8 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Type | AGM |
| Height | 110 mm |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.6 A |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 075 |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Unipart UGCGBA3075 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Height | 105 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 10 Ah |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 110 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |



