Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Length | 252 mm |
| Width | 224 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 91 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 138 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 91 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 138 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0034 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0034 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0075 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0075 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.25 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6833 |
Important compatibility info
| Thread Size | M14x1.25 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6833 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6832 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6832 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 785 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 785 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 1127 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 1127 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1178 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1178 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 193 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 200 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 193 mm |
| Height | 35 mm |
| Length | 200 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4709 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4709 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 17 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 17 mm |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 277 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















