Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 94 mm |
| Height | 67 mm |
| Length | 257 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 94 mm |
| Height | 67 mm |
| Length | 257 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 118 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 203 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Width | 118 mm |
| Height | 20 mm |
| Length | 203 mm |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | TRW |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | TRW |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8033 |
| Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8033 |
| Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 234 mm |
| Height | 60 mm |
| Length | 297 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 234 mm |
| Height | 60 mm |
| Length | 297 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4706 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4706 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4705 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4705 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 312 mm |
| Paired article numbers | NST6859 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 312 mm |
| Paired article numbers | NST6859 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.0, M16x1.5 |
| Paired article numbers | NST6861 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M12X1.0, M16x1.5 |
| Paired article numbers | NST6861 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 237 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 237 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Length | 361 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 44 mm |
| Width | 113 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Length | 361 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 44 mm |
| Width | 113 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 195 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 274 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 195 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 274 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0091 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0091 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














