Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8371 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8371 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Diameter | 67 mm |
| Diameter 1 | 66.5 mm |
| for OE number | 1102030515 |
| Height | 50 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Diameter | 67 mm |
| Diameter 1 | 66.5 mm |
| for OE number | 1102030515 |
| Height | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 1x 3/8 24 UNF |
| Brake System | AP Lockheed |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 1x 3/8 24 UNF |
| Brake System | AP Lockheed |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6014 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6014 |
Important compatibility info
| Thread Size | M10x1.25mm, M14x1.5mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 90 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6903 |
Important compatibility info
| Thread Size | M10x1.25mm, M14x1.5mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 90 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6903 |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Thread Size | M10x1.25mm, M14x1.5mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6902 |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Thread Size | M10x1.25mm, M14x1.5mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6902 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1080 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1080 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Thread Size Exit | M 14 X 1.5 |
| Thread Size Entry | M 12 X 1.5 |
| Height | 152 mm |
| Outer diameter | 81 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Thread Size Exit | M 14 X 1.5 |
| Thread Size Entry | M 12 X 1.5 |
| Height | 152 mm |
| Outer diameter | 81 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 14 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Paired article numbers | NST0014 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 14 mm |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Paired article numbers | NST0014 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0133 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0133 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0021 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0021 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 72 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4360 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 72 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4360 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 72 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST4359 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 72 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST4359 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | ATE |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | ATE |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 24 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














