Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 80 mm |
| Inner diameter 2 | 80 mm |
| Height | 147 mm |
| Outer diameter | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 80 mm |
| Inner diameter 2 | 80 mm |
| Height | 147 mm |
| Outer diameter | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 322 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4217 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 322 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4217 |
Important compatibility info
| Height 2 | 25 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Height | 59 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 212007668R |
| Diameter | 53 mm |
| Height 1 | 59 mm |
Important compatibility info
| Height 2 | 25 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Height | 59 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 212007668R |
| Diameter | 53 mm |
| Height 1 | 59 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0352 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0352 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8430 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8430 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Height | 53 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 2733079 |
| Height 1 | 53 mm |
| Diameter | 53 mm |
Important compatibility info
| Height | 53 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 2733079 |
| Height 1 | 53 mm |
| Diameter | 53 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 260 mm |
| Height | 43 mm |
| Length | 290 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 260 mm |
| Height | 43 mm |
| Length | 290 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 291 mm |
| Height | 70 mm |
| Width | 161 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 291 mm |
| Height | 70 mm |
| Width | 161 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8100 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8100 |
Important compatibility info
| Length | 276 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 177 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 276 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 177 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| for OE number | 9210351 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| for OE number | 9210351 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 21 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | Lockheed |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 21 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | Lockheed |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 66 mm |
| Width | 207 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 236 mm |
| Height | 66 mm |
| Width | 207 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length 1 | 185 mm |
| Width | 232 mm |
| Height | 51 mm |
| Width 1 | 149 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 297 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length 1 | 185 mm |
| Width | 232 mm |
| Height | 51 mm |
| Width 1 | 149 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 297 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 310 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 230 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 310 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 230 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














