Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 311 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6185 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 311 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6185 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 328 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 328 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8325 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8325 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper, Front |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper, Front |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 295 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 199 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 295 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 199 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Diameter | 37 mm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0273 |
Important compatibility info
| Diameter | 37 mm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0273 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 335 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 335 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Title | 12V 16W W2.1x9.5d Capless Miniature Bulb |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 16 W |
| Type | Bulb, reverse light |
| Function | Bulb, reverse light |
| for OE number | 921 |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
Additional Information
- ECE - W16W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Title | 12V 16W W2.1x9.5d Capless Miniature Bulb |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 16 W |
| Type | Bulb, reverse light |
| Function | Bulb, reverse light |
| for OE number | 921 |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
Additional Information
- ECE - W16W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Length | 190 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 152 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 190 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 152 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 216 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 213 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 216 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 213 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 233 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 115 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 233 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 115 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 53 mm |
| Height | 134 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 53 mm |
| Height | 134 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 56 mm |
| Height | 163 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 56 mm |
| Height | 163 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Diameter | 15 mm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0272 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Diameter | 15 mm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Paired article numbers | NST0272 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














