Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 167 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 278 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 167 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 278 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 258 mm |
| Paired article numbers | NST6069 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 258 mm |
| Paired article numbers | NST6069 |
Important compatibility info
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 16 mm |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0025 |
Important compatibility info
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 16 mm |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Steering arm type | for control arm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0025 |
Important compatibility info
| Specification | FORD WSS-M2C946-A, GM Dexos 1 Gen 3 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA GM 5W-30 D1 FS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa GM 5W-30 D1 FS (1L) |
| ILSAC specification | GF-6A |
| API specification | SN+, SP, SP/RC |
Additional Information
- Reduces turbocharger deposits
- Provides high performance with fuel efficiency
- Reduces sludge and improves engine cleanliness
- Significantly reduces low speed pre-Ignition
- API SP, ILSAC GF-6A
- GM Dexos 1 Gen 3, SP-RC, SN PLUS, FORD WSS-M2C946-A
Important compatibility info
| Specification | FORD WSS-M2C946-A, GM Dexos 1 Gen 3 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA GM 5W-30 D1 FS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa GM 5W-30 D1 FS (1L) |
| ILSAC specification | GF-6A |
| API specification | SN+, SP, SP/RC |
Additional Information
- Reduces turbocharger deposits
- Provides high performance with fuel efficiency
- Reduces sludge and improves engine cleanliness
- Significantly reduces low speed pre-Ignition
- API SP, ILSAC GF-6A
- GM Dexos 1 Gen 3, SP-RC, SN PLUS, FORD WSS-M2C946-A
Important compatibility info
| Length | 312 mm |
| Height | 52 mm |
| Width 1 | 144 mm |
| Width 2 | 102 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 312 mm |
| Height | 52 mm |
| Width 1 | 144 mm |
| Width 2 | 102 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 265 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 178 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 265 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 178 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4704 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4704 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7070 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7070 |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 1336N5, 9630066780 |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 1336N5, 9630066780 |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 61 mm |
| Outer diameter | 102 mm |
| Height | 87 mm |
| Thread Size | M 26 X 1.5 - 6H |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 61 mm |
| Outer diameter | 102 mm |
| Height | 87 mm |
| Thread Size | M 26 X 1.5 - 6H |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0083 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0083 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M10x1 |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0196 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M10x1 |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0196 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6020 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6020 |
Important compatibility info
| for OE number | 93741091 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12X1.25 Ball pin, M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| for OE number | 93741091 |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M12X1.25 Ball pin, M12x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 308 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 308 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














