Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter | 52 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1338E8 |
| Additional Information | with gasket/seal |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter | 52 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1338E8 |
| Additional Information | with gasket/seal |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 365 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 365 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 245 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 245 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0163 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0163 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6013 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6013 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 329 mm |
| Paired article numbers | NST6922 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 329 mm |
| Paired article numbers | NST6922 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 045121121A |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 045121121A |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 683 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 683 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Width 1 | 134 mm |
| Length | 350 mm |
| Height | 52 mm |
| Width | 232 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Length 1 | 182 mm |
Important compatibility info
| Width 1 | 134 mm |
| Length | 350 mm |
| Height | 52 mm |
| Width | 232 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Length 1 | 182 mm |
Important compatibility info
| Length | 282 mm |
| Height | 26 mm |
| Width | 254 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 282 mm |
| Height | 26 mm |
| Width | 254 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 2 |
| Paired article numbers | NST0308 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 2 |
| Paired article numbers | NST0308 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 360 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 360 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 160 mm |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4447 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 160 mm |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4447 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thread Size | M12 x 1 |
| Width | 40 mm |
| Height | 112 mm |
| Length | 220 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thread Size | M12 x 1 |
| Width | 40 mm |
| Height | 112 mm |
| Length | 220 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














