Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 5Q0122291AM, 5Q0122291E |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 5Q0122291AM, 5Q0122291E |
Important compatibility info
| Title | 12V 3W W2.1x9.5d Capless Miniature Bulb |
| Voltage | 12 V |
| Function | Bulb, instrument lighting |
| Rated Power | 3 W |
| Type | Bulb, instrument lighting |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
Additional Information
- ECE - W3W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Title | 12V 3W W2.1x9.5d Capless Miniature Bulb |
| Voltage | 12 V |
| Function | Bulb, instrument lighting |
| Rated Power | 3 W |
| Type | Bulb, instrument lighting |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
Additional Information
- ECE - W3W
- Warranty period - 1 year
- E marked for legal use on UK roads
- Manufactured to OE specification
- Direct replacement bulb
- Single box
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bolt length | 75 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Bolt length | 75 mm |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Outer diameter | 83 mm |
| Height | 83 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 1 | 63 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Outer diameter | 83 mm |
| Height | 83 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 1 | 63 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 243 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 243 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 182 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 280 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 182 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 280 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Thread Size | M 12 X 1.5 |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 95 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Thread Size | M 12 X 1.5 |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 95 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 69 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 69 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter | 82 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter | 82 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | 13/16-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Height | 85 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Thread Size | 13/16-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length | 223 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 202 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length | 223 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 202 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 170 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 206 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 170 mm |
| Height | 80 mm |
| Length | 206 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 220 mm |
| Length | 253 mm |
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 220 mm |
| Length | 253 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 98 mm |
| Outer diameter | 83 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 63 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 98 mm |
| Outer diameter | 83 mm |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














