Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Height | 60 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 224 mm |
Important compatibility info
| Height | 60 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 224 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 141 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 239 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 141 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 239 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 168 mm |
| Height | 32 mm |
| Length | 268 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 168 mm |
| Height | 32 mm |
| Length | 268 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 032121110B |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 032121110B |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Outer diameter | 94 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 89 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Outer diameter | 94 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 72 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Height | 89 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8046 |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8046 |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8182 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8182 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 12 mm. 45 mm |
| Length | 54 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Paired article numbers | NST8322 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 12 mm. 45 mm |
| Length | 54 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Paired article numbers | NST8322 |
Important compatibility info
| for OE number | 7M3122291 |
| Diameter | 32 mm |
| Diameter 2 | 47 mm |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| for OE number | 7M3122291 |
| Diameter | 32 mm |
| Diameter 2 | 47 mm |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 290 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 290 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 48 mm |
| Width | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 48 mm |
| Width | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 204 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 204 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 116 mm |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Inner diameter 1 | 102 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Height | 164 mm |
| Function | Air Filter |
| Inner diameter 2 | 78 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 116 mm |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Inner diameter 1 | 102 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Height | 164 mm |
| Function | Air Filter |
| Inner diameter 2 | 78 mm |
Important compatibility info
| Length | 535 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 110 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Length | 535 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 110 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 28 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 28 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














