Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Height | 113 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 57 mm |
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Height | 113 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 57 mm |
| Inner diameter 2 | 23 mm |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 18 mm. 38 mm |
| Thickness/Strength 1 | 50 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8141 |
| Placement on Vehicle | Rear, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 18 mm. 38 mm |
| Thickness/Strength 1 | 50 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8141 |
| Placement on Vehicle | Rear, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 1 | 114 mm |
| Width | 166 mm |
| Height | 47 mm |
| Length | 218 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 1 | 114 mm |
| Width | 166 mm |
| Height | 47 mm |
| Length | 218 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 53 mm |
| Diameter | 63 mm |
| Material | PA (polyamide) |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8006 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 53 mm |
| Diameter | 63 mm |
| Material | PA (polyamide) |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8006 |
Important compatibility info
| Number of Inlets / Outlets | 4 |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Material | GRP (Glass fibre Reinforced Plastic) |
| for OE number | 5Q0121087H |
Important compatibility info
| Number of Inlets / Outlets | 4 |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Material | GRP (Glass fibre Reinforced Plastic) |
| for OE number | 5Q0121087H |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 156 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 325 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 156 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 325 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front |
| Paired article numbers | NST8377 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front |
| Paired article numbers | NST8377 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8027 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8027 |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 2 | 127 mm |
| Width 1 | 216 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width 2 | 127 mm |
| Width 1 | 216 mm |
| Height | 58 mm |
| Length | 213 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 66 mm |
| Height | 105 mm |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Inner diameter 2 | 49 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 66 mm |
| Height | 105 mm |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Inner diameter 2 | 49 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 78 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Thread Size | M 20 X 1.5 |
| Outer diameter | 77 mm |
| Height | 78 mm |
| Inner diameter 1 | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 298 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 298 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














