Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 175 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 241 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 175 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 241 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 185 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 364 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 185 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 364 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Height | 123 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Height | 123 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Inner diameter 2 | 40 mm |
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Inner diameter 2 | 40 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8206 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8206 |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 30 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Height | 113 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 30 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Height | 113 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 20 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 61 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 20 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 61 mm |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Diameter | 10 mm |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Diameter | 10 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8270 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| for OE number | 51306TA0A01 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8270 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| for OE number | 51306TA0A01 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8296 |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST8296 |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8375 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8375 |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 214 mm |
| Height | 29 mm |
| Length | 193 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 214 mm |
| Height | 29 mm |
| Length | 193 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 20 mm |
| Width | 172 mm |
| Length | 245 mm |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Height | 20 mm |
| Width | 172 mm |
| Length | 245 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8180 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8180 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8264 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8264 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














