Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2947 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2947 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 642 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 642 mm |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 19 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 19 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 295 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0061 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 295 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0061 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1159 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1159 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 58 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C01195/26089 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 58 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C01195/26089 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 56 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0287 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 56 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0287 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 623 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 667 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 623 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 667 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Replaces | NSM1317 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Replaces | NSM1317 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2270 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2270 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2269 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2269 |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| for OE number | 1K0407366C, 3C0407151E |
| Paired article numbers | NST2325 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| for OE number | 1K0407366C, 3C0407151E |
| Paired article numbers | NST2325 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











