Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 106 mm |
| Width | 179 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | BREMBO |
| Number of wear indicators | 4 Per Axle |
| Warning Contact Length | 500 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 106 mm |
| Width | 179 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | BREMBO |
| Number of wear indicators | 4 Per Axle |
| Warning Contact Length | 500 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3073 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3073 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3072 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3072 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2547 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2547 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2546 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2546 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3266 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3266 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 46 mm |
| Width | Pads: 120 mm |
| Outer diameter | Discs: 330 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 67 mm |
| Height 1 | Pads: 72 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 101 mm. 95 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Model | C200 |
| Rotor Style | Discs: perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 46 mm |
| Width | Pads: 120 mm |
| Outer diameter | Discs: 330 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: incl. wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 67 mm |
| Height 1 | Pads: 72 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 101 mm. 95 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Model | C200 |
| Rotor Style | Discs: perforated/vented |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 11517824797 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 11517824797 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 X 1 (2) |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 X 1 (2) |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Motorcraft |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Motorcraft |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 690 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 690 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Cone Size | 18 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2986 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Cone Size | 18 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2986 |
Important compatibility info
| Cone Size | 18.1 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2985 |
Important compatibility info
| Cone Size | 18.1 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2985 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














