Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 500 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 40 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 500 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 40 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 635 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 635 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2651 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2651 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2657 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2657 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2656 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Paired article numbers | NST2656 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2662 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2662 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 134 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 288 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 134 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 288 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 288 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 288 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Mando |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 126 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Mando |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 126 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0051 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0051 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














