Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 14 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 14 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 165 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 35 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 165 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 35 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 38 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 38 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 93 mm |
| Width | Pads: 165 mm |
| Outer diameter | Discs: 303 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Bosch |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 145 mm |
| Centering Diameter | Discs: 120 mm |
| Height 1 | Pads: 78 mm |
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Model | CRAFTER SPRINTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 93 mm |
| Width | Pads: 165 mm |
| Outer diameter | Discs: 303 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Bosch |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 145 mm |
| Centering Diameter | Discs: 120 mm |
| Height 1 | Pads: 78 mm |
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Model | CRAFTER SPRINTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 54 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0448/0939 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 54 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0448/0939 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Length | 750 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Length | 750 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2591 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2591 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2590 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2590 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Number of Teeth | 45 |
| Length | 611 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Number of Teeth | 45 |
| Length | 611 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












