Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Brake Disc |
| Height | 108 mm |
| Outer diameter | 375 mm |
| Brake Disc Thickness | 45 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Centering Diameter | 168 mm |
| Function | Brake Disc |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Length | 950 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with bearing |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length 2 | 400 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Additional Information | with intermediate shaft gear |
Important compatibility info
| Length | 950 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with bearing |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length 2 | 400 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Additional Information | with intermediate shaft gear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 314 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 314 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 0301/0033 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 0301/0033 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | ATE |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | ATE |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3268 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3268 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3162 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3162 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Motorcraft |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Motorcraft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 400 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length | 950 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 400 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length | 950 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2661 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2661 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 2 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 2 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 143 mm. 26 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Outer diameter 1 | 143 mm |
| Width 1 | 83 mm |
| Replaces | PWB1804 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














