Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2658 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2658 |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 165 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 35 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 45 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 165 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 35 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 49 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 49 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter 1 | 139 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter 1 | 139 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2822 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2822 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2821 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2821 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Replaces | NSM1499 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Replaces | NSM1499 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 307 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 307 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0355/0594 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0355/0594 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













