Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Duplex |
| Number of Chain Links | 110 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 55191534 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 55191534 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Length | 652 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 652 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 616 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 616 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Lucas |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 43 A |
| Pulleys | for v-belt pulley |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Lucas |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 43 A |
| Pulleys | for v-belt pulley |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Pin, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Pin, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Length | 917 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 360 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 917 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 360 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Length | 675 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Length | 675 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Length | 650 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Length | 650 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Width | 36 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 36 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 44 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 160 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 44 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 160 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 82 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 175 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 33 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















