Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 143 mm. 26 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Outer diameter 1 | 143 mm |
| Width 1 | 83 mm |
| Replaces | PWB1804 |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 0005002686 |
| Number of Teeth | 6 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 110 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 0005002686 |
| Number of Teeth | 6 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 110 mm |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 150 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 150 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.7 kW |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Teeth | 12 |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.7 kW |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Teeth | 12 |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Diameter | 22 mm |
| Wheel Hub Diameter | 22 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2507 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Diameter | 22 mm |
| Wheel Hub Diameter | 22 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2507 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Diameter | 22 mm |
| Wheel Hub Diameter | 22 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2506 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Diameter | 22 mm |
| Wheel Hub Diameter | 22 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2506 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 660 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 660 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Width | 72 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Width | 72 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C01195/30055 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C01195/30055 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 297 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 297 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 360 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 532 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 360 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 532 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
| for brake disc thickness | 10.9 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
| for brake disc thickness | 10.9 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 10.9 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 10.9 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Duplex |
| Number of Chain Links | 110 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














