Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Width | 82 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 175 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 33 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Impeller Diameter | 77 mm |
| Material | Plastic |
| for OE number | 251004X700 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Impeller Diameter | 77 mm |
| Material | Plastic |
| for OE number | 251004X700 |
| Number of Wings | 7 |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Pin, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Pin, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 13 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 13 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 13 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 13 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 11514738427 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 95 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 11514738427 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 95 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 46 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 288 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 25 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 68 mm |
| Height 1 | Pads: 74 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 210 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 19 mm |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Model | A4 A6 PASSAT |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 46 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 288 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 25 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 68 mm |
| Height 1 | Pads: 74 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 210 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 19 mm |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Model | A4 A6 PASSAT |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 78 mm |
| Width | Pads: 139 mm |
| Outer diameter | Discs: 306 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Bosch |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 130 mm |
| Centering Diameter | Discs: 90 mm |
| Height 1 | Pads: 80 mm |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | INTERSTAR MASTER MOVANO |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 78 mm |
| Width | Pads: 139 mm |
| Outer diameter | Discs: 306 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Bosch |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 130 mm |
| Centering Diameter | Discs: 90 mm |
| Height 1 | Pads: 80 mm |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | INTERSTAR MASTER MOVANO |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 72 mm |
| Outer diameter | 303 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 72 mm |
| Outer diameter | 303 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 112 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 112 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 354 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 354 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0064 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0064 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 210 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 210 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3147 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











