Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw/ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 90 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Saginaw/ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 90 bar |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 630 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 630 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 495 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Height | 128 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 405 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2904 |
Important compatibility info
| Length | 495 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Height | 128 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Width | 405 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2904 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 495 mm |
| Height | 128 mm |
| Width | 405 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2903 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 495 mm |
| Height | 128 mm |
| Width | 405 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST2903 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | NST2619 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | NST2619 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2618 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2618 |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | AP Lockheed |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | AP Lockheed |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Replaces | NSM1265 |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Replaces | NSM1265 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width 2 | 48 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Diameter | 64 mm. 80 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Outer diameter 2 | 64 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width 2 | 48 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Diameter | 64 mm. 80 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Outer diameter 2 | 64 mm |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















