Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Number of Chain Links | 64 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc diameter | 302 mm. 316 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 11 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc diameter | 302 mm. 316 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 11 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc diameter | 302 mm. 316 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc diameter | 302 mm. 316 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST3055 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST3055 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3054 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3054 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Inner Brake Drum Height | 52 mm |
| Total Br. Drum Height | 89 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 228 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Inner Brake Drum Height | 52 mm |
| Total Br. Drum Height | 89 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 228 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 285 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31730 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Centering Diameter | 84 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 285 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31730 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Centering Diameter | 84 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 296 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 470 mm |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 296 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 52 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 470 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 155 mm. 32 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Width 1 | 102 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 155 mm. 32 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Width 1 | 102 mm |
Important compatibility info
| Length | 855 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 855 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 34 mm |
| Diameter | 151 mm. 34 mm |
| Width 1 | 103 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 151 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 34 mm |
| Diameter | 151 mm. 34 mm |
| Width 1 | 103 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 151 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3345 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3345 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3344 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














