Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3000 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3000 |
Important compatibility info
| Length | 785 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 785 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3252 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3252 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 15.8 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2277 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 15.8 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2277 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 91 mm |
| Outer diameter | 297 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 91 mm |
| Outer diameter | 297 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0455/0339 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0455/0339 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 140 mm |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 140 mm |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Length | 775 mm |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length | 775 mm |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 332 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 332 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 665 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 665 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Length | 940 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Length 2 | 352 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 940 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Length 2 | 352 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Length | 665 mm |
| Number of Teeth | 48 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Length | 665 mm |
| Number of Teeth | 48 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 59 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 59 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













