Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Height | 391 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 268 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length 1 | 46 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 271 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Diameter | 54 mm |
| Height | 382 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 271 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Diameter | 54 mm |
| Height | 382 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Length | 299 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Length | 299 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Length | 649 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Length | 649 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 134 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 134 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 359 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 533 mm |
| Strut outside diameter | 47 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 359 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 48 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 533 mm |
| Strut outside diameter | 47 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 104 mm |
| Width | Pads: 94 mm |
| Additional Information | Pads: with spring |
| Outer diameter | Discs: 280 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Additional Information 2 | Discs: with ABS sensor ring, with wheel bearing; Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 12 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 114 mm |
| Centering Diameter | Discs: 68 mm |
| Height 1 | Pads: 57 mm |
| Manufacturer | FIAT NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | NV300 PRIMASTAR TALENTO TRAFIC VIVARO |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 104 mm |
| Width | Pads: 94 mm |
| Additional Information | Pads: with spring |
| Outer diameter | Discs: 280 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Additional Information 2 | Discs: with ABS sensor ring, with wheel bearing; Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 12 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 114 mm |
| Centering Diameter | Discs: 68 mm |
| Height 1 | Pads: 57 mm |
| Manufacturer | FIAT NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | NV300 PRIMASTAR TALENTO TRAFIC VIVARO |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Width | 38 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 165 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 28 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 38 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 165 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 28 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 71 mm |
| Outer diameter | 305 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0113 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 71 mm |
| Outer diameter | 305 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0113 |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 148 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 148 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Mando |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Mando |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Function | Brake Disc |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0655 |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Outer diameter | 296 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












