Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 68 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C01195/26089 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 68 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C01195/26089 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Thickness | 33 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 111 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Thickness | 33 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 111 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 23 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 23 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2551 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2551 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2550 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2550 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 288 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Length | 878 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 288 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Length | 878 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 12 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 12 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 328 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 328 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Height | 621 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 444 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Fork |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Height | 621 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 444 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Fork |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 6422002001 |
| Number of Teeth | 7 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 95 mm |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 6422002001 |
| Number of Teeth | 7 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 95 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 295 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/37640 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












