Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3344 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Length | 930 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 336 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 930 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 336 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 67 mm |
| Width | Pads: 110 mm |
| Outer diameter | Discs: 280 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Additional Information 2 | Discs: with ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | Discs: 16 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 127 mm |
| Centering Diameter | Discs: 108 mm |
| Height 1 | Pads: 50 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 255 mm |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | CABSTAR NT400 |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 67 mm |
| Width | Pads: 110 mm |
| Outer diameter | Discs: 280 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Additional Information 2 | Discs: with ABS sensor ring |
| Brake Disc Thickness | Discs: 16 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 127 mm |
| Centering Diameter | Discs: 108 mm |
| Height 1 | Pads: 50 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 255 mm |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | CABSTAR NT400 |
| Rotor Style | Discs: Solid |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3331 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3331 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3330 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3330 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 68027359AA |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 54 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 68027359AA |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 54 mm |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| for OE number | 130C11863R |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 116 |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| for OE number | 130C11863R |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 116 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














