Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Pin, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Pin, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| ABS Ring Diameter | 96 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Number of Teeth | 47 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 594 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| ABS Ring Diameter | 96 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Number of Teeth | 47 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 594 mm |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 138 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length | 555 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length | 555 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 266 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 170 mm |
| Centering Diameter | 132 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 266 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 170 mm |
| Centering Diameter | 132 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 158 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 158 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF;KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF;KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















