Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Length | 615 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 615 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 0.9 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 0.9 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Teeth | 50 |
| for OE number | 1334144 |
| Tooth System | HELICAL |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Teeth | 50 |
| for OE number | 1334144 |
| Tooth System | HELICAL |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 84 mm |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 373 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 557 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 373 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 557 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 335 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 335 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Bore Diameter | 22 mm |
| Brake System | Bosch |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Material | Aluminium |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Bore Diameter | 22 mm |
| Brake System | Bosch |
| Thread Size | 12 X 1 (2) |
| Material | Aluminium |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 80 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 80 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 465 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 465 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0451/0311 |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 15 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0451/0311 |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 15 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 105 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0185 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













