Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 105 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0185 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 458 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 638 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 458 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 638 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 128 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 128 mm |
| Width 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 128 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 128 mm |
| Width 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 83 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 625 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 83 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 625 mm |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.3 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.3 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 67 mm |
| Width | Pads: 116 mm |
| Outer diameter | Discs: 312 mm |
| Thickness | Pads: 16 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 18 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Akebono |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 140 mm |
| Centering Diameter | Discs: 106 mm |
| Height 1 | Pads: 44 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 4 Per Axle |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 15 mm |
| Manufacturer | TOYOTA |
| Model | LAND CRUISER LAND CRUISER PRADO |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 67 mm |
| Width | Pads: 116 mm |
| Outer diameter | Discs: 312 mm |
| Thickness | Pads: 16 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 18 mm |
| Number of Holes | Discs: 6 |
| Brake System | Pads: Akebono |
| Wear Warning Contact | Pads: not prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 140 mm |
| Centering Diameter | Discs: 106 mm |
| Height 1 | Pads: 44 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 4 Per Axle |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 15 mm |
| Manufacturer | TOYOTA |
| Model | LAND CRUISER LAND CRUISER PRADO |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 130 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 130 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information | without reservoir |
| Pressure | 80 bar |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information | without reservoir |
| Pressure | 80 bar |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
Important compatibility info
| Length | 630 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












