Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length | 621 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3240 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3240 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 45 mm |
| Width | Pads: 117 mm |
| Outer diameter | Discs: 276 mm |
| Thickness | Pads: 19 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 22 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 67 mm |
| Height 1 | Pads: 64 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 45 mm |
| Width | Pads: 117 mm |
| Outer diameter | Discs: 276 mm |
| Thickness | Pads: 19 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 22 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 67 mm |
| Height 1 | Pads: 64 mm |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST3239 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST3239 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 312 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31726 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 312 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31726 |
Important compatibility info
| for OE number | 038103085E |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 130 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| for OE number | 038103085E |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 130 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 6512003901 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 106 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 6512003901 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 106 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Width 1 | 74 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Diameter | 139 mm. 29 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Width 1 | 74 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Diameter | 139 mm. 29 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Outer diameter 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pressure | 70 bar |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pressure | 70 bar |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














