Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3328 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3328 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with ABS |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 590 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 44 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with ABS |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 590 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 44 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Length | 878 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 288 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 878 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 288 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Width | 60 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 60 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 60 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 60 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Size | 1.25 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Size | 1.25 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 139 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














