Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 150 |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Compression Height | 351 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 520 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Compression Height | 351 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 520 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Brembo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 148 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 148 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Fits rim size | 5 Inch |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
Important compatibility info
| Length | 660 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 660 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 880 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 880 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 154 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 154 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 310 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31717 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 310 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C 01275/31717 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















