Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2387 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2387 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2386 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2386 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 112 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 112 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 47 mm |
| Width | Pads: 135 mm |
| Outer diameter | Discs: 300 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 25 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Sumitomo |
| Wear Warning Contact | Pads: with acoustic wear warning |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 114 mm |
| Centering Diameter | Discs: 64 mm |
| Height 1 | Pads: 52 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Manufacturer | HONDA |
| Model | CIVIC |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 47 mm |
| Width | Pads: 135 mm |
| Outer diameter | Discs: 300 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 25 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Sumitomo |
| Wear Warning Contact | Pads: with acoustic wear warning |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 114 mm |
| Centering Diameter | Discs: 64 mm |
| Height 1 | Pads: 52 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 2 Per Axle |
| Manufacturer | HONDA |
| Model | CIVIC |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of Holes | 8 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 120 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0328 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Number of Holes | 8 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 120 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0328 |
Important compatibility info
| Length | 580 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 580 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 210 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 210 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Length | 755 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 755 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 150 |
| Chain Type | Silent Chain |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














