Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 560 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 560 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 58 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 58 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 66 mm |
| Width | Pads: 123 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 330 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 20 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 75 mm |
| Height 1 | Pads: 47 mm |
| Height 2 | Pads: 45 mm |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | Discs: 66 mm |
| Width | Pads: 123 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 330 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 20 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 75 mm |
| Height 1 | Pads: 47 mm |
| Height 2 | Pads: 45 mm |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 750 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Drive Shaft | with ABS ring |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length | 750 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Drive Shaft | with ABS ring |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 594 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| External Teeth, Diff.Side | 34 |
| Length 2 | 634 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 594 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| External Teeth, Diff.Side | 34 |
| Length 2 | 634 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3339 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3339 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3338 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3338 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3253 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3253 |
Important compatibility info
| Length 2 | 370 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Length | 940 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length 2 | 370 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Length | 940 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














