Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Length | 670 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 670 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Outer diameter | 227 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 28 |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Outer diameter | 227 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 28 |
| Multi-piece | three-piece |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Diameter | 100 mm |
| Length | 800 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Diameter | 100 mm |
| Length | 800 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3336 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3336 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 930 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 930 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 210 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 210 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 62 mm |
| Width | Pads: 193 mm |
| Outer diameter | Discs: 380 mm |
| Thickness | Pads: 19 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 34 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 72 mm |
| Manufacturer | RANGE ROVER |
| Model | Mk4 |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 62 mm |
| Width | Pads: 193 mm |
| Outer diameter | Discs: 380 mm |
| Thickness | Pads: 19 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 34 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 72 mm |
| Manufacturer | RANGE ROVER |
| Model | Mk4 |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| for OE number | 11237797995 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 11237797995 |
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 182 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 664 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 664 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














