Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3337 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3337 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Width | 66 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 155 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 33 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 66 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 155 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 33 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 82 mm |
| Inner diameter 1 | 42 mm |
| Width 1 | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 82 mm |
| Inner diameter 1 | 42 mm |
| Width 1 | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 104 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0333 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 104 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0333 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 41 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 41 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 41 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 41 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 316 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 316 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| ABS Ring Diameter | 87 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 610 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| ABS Ring Diameter | 87 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 610 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 76. 84 |
Important compatibility info
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 76. 84 |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 244 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 244 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 920 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 920 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 336 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 336 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Additional Information | without central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Additional Information | without central slave cylinder |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













