Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 324 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 324 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 325 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 55 A |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 55 A |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| for OE number | 059 105 251 BB |
| Width | 48 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 24 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 059 105 251 BB |
| Width | 48 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 24 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | NST3061 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | NST3061 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 335 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 335 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 61 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










