Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 51 mm |
| Outer diameter | 92 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 51 mm |
| Outer diameter | 92 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 610 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 610 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 990 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Length 2 | 350 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 990 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Length 2 | 350 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 268 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 268 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Length | 605 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Length | 605 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Manufacturer Restriction | Mando |
| Number of Ribs | 4 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Manufacturer Restriction | Mando |
| Number of Ribs | 4 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 1.7 kW |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 1.7 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















