Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 55 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 29 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 76 mm |
| Height 1 | Pads: 75 mm |
| Height 2 | Pads: 73 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 200 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 20 mm |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CALIFORNIA CARAVELLE TRANSPORTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 55 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 29 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 76 mm |
| Height 1 | Pads: 75 mm |
| Height 2 | Pads: 73 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 200 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 20 mm |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CALIFORNIA CARAVELLE TRANSPORTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Current Strength | 32 A |
| Voltage | 240 V |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Max. charging current | 32 A |
| Title | EV Charging Cable - 32A SINGLE PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Phases | 1 |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Suitable for plug | Charging plug type 2, Charging coupler type 2, Male/Female |
| Current Strength | 32 A |
| Voltage | 240 V |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Plug Type | Charging plug type 2 |
| Rated Power | 7.4 kW |
| Max. charging current | 32 A |
| Title | EV Charging Cable - 32A SINGLE PHASE T2 FEMALE-T2 MALE 5M |
| Phases | 1 |
Additional Information
- Storage Bag
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 260 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 260 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 660 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 660 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















