Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 85 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 7 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 7 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 162. 64 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 162. 64 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Additional Information 2 | with damping |
| Material | Metal |
| Number of grooves | 6 |
| Width | 76 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 182 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Additional Information 2 | with damping |
| Material | Metal |
| Number of grooves | 6 |
| Width | 76 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 182 mm |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1149 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Replaces | NAL1149 |
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 178 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 178 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Number of grooves | 5 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 125 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 125 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Width | 39 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 38 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 39 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 157 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 38 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 102 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 102 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 214 |
| Additional Information | without gears |
| Chain Type | Duplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















