Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| Pump Type | Gear Pump |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3395 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3395 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2577 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2577 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2576 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2576 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.1 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.1 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 152 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of mounting bores | 5 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 152 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 25 mm |
| Number of mounting bores | 5 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 510 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 510 mm |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| for OE number | F000BL04C4 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| for OE number | F000BL04C4 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















