Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 148 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter | 66 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter | 66 mm |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3175 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3175 |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 105 A |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Marelli |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 105 A |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 110 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 110 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Manufacturer Restriction | Visteon |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| Length | 528 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














