Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 565 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 565 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 630 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 630 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 609 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 609 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 615 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 615 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 689 mm |
| Diameter | 102 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 689 mm |
| Diameter | 102 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 142 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter | 91 mm |
| Inner diameter | 33 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter | 91 mm |
| Inner diameter | 33 mm |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3060 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3060 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Brake System | Bosch |
| for brake disc diameter | 290 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Brake Disc Type | solid |
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Brake System | Bosch |
| for brake disc diameter | 290 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Brake Disc Type | solid |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 1 |
| Replaces | NAL1140 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 1 |
| Replaces | NAL1140 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| for OE number | 0124325186 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













