Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3157 |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 130 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 130 |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 105 A |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 105 A |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with guide sleeve, with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with guide sleeve, with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 160 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Alternator Charge Current | 160 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 62 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| Inner diameter | 58 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 62 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| Inner diameter | 58 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 155 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 155 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 88 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0333 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 88 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0333 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















