Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | MITSUBA |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 16 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | MITSUBA |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 16 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Mando |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 126 mm |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 302 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Mando |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 126 mm |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 302 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Mando |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 126 mm |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 302 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Mando |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 126 mm |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 302 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 46 mm |
| Alternator Charge Current | 95 A |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 46 mm |
| Alternator Charge Current | 95 A |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Width | 40 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 161 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 40 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 161 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 339 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Height | 460 mm |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 339 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Height | 460 mm |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 635 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Diameter | 102 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length | 635 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Diameter | 102 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 70 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 70 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














